Autobusy ŁKA dla Ozorkowa

Od 11 grudnia 2023 r. na ulice Ozorkowa wyjadą autobusy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

✅Będą jeździć na trasie Ozorków – Parzęczew, łącząc centrum Ozorkowa z przystankiem kolejowym Nowe Miasto, z dworcem przy ul. Kolejowej i Parzęczewem.

✅Codziennie będzie realizowanych po 10 kursów w każdym kierunku, dopasowanych do rozkładu jazdy pociągów.

✅16 listopada na placu Jana Pawła II w Ozorkowie Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber oficjalnie poinformował o uruchomieniu tej linii.

– Autobusy ŁKA pozwolą w większym zakresie korzystać mieszkańcom Ozorkowa, Parzęczewa i pobliskich miejscowości z Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, ponieważ linie autobusowe dowiozą do pociągów mieszkańców z miejsc oddalonych od dworców i stacji, poza tym autobusy będą służyć nie tylko pasażerom ŁKA, ale wszystkim mieszkańcom Ozorkowa i Parzęczewa – mówił marszałek Grzegorz Schreiber – W województwie otwieramy siedem takich linii, jedna działa już na trasie Zelów – Łask, natomiast linia Ozorków – Parzęczew jest uruchamiana jako druga.

✅Pomysł, by uruchomić autobusowe linie ŁKA w regionie pojawił się już kilka lat temu; od tego czasu burmistrz Jacek Socha i wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego Zbigniew Linkowski zabiegali u Marszałka Województwa, by Ozorków był jednym z miast, gdzie taka linia będzie funkcjonować.

– Komunikacja autobusowa ŁKA, dowożąc pasażerów do ozorkowskich stacji kolejowych, ułatwi sprawny i szybki dojazd do Łodzi, Zgierza, Kutna czy Łęczycy, jednocześnie uzupełni komunikację w samym Ozorkowie, realizowaną obecnie przez linię 10 – mówił burmistrz Jacek Socha – poza tym trasa autobusów ŁKA przebiegać będzie tam, gdzie dotąd nie było komunikacji publicznej, m.in. na ul. Wigury, Łęczyckiej, na Bugaju. Bardzo dziękuję Panu Marszałkowi Grzegorzowi Schreiberowi i Panu Zbigniewowi Linkowskiemu, wiceprzewodniczącemu Sejmiku Województwa Łódzkiego, za uruchomienie w Ozorkowie autobusowej sieci komunikacyjnej ŁKA.

✅Autobusy ŁKA na trasie Parzęczew – Ozorków i w samym Ozorkowie będą zatrzymywać się na 16 przystankach; już istniejących i nowo wybudowanych, (m.in. na Starzyńskiego przy Traugutta, na Wigury 1, na Konstytucji 3 Maja przy wiadukcie kolejowym).

– Pociąg z Ozorkowa do dworca Łódź Kaliska jedzie 30 minut, co obecnie jest najszybszym połączeniem na tej trasie – mówił Janusz Malinowski, prezes Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej – ceny biletów w autobusach i przysługujące ulgi są ustalone według taryfy kolejowej ŁKA, z Ozorkowa do Łodzi wystarczy na autobus i pociąg jeden bilet. W godzinach porannych autobusy z kierunku Parzęczewa i Ozorkowa będą przyjeżdżały na przystanek kolejowy Nowe Miasto na kilka minut przed odjazdem pociągu w stronę Łodzi, by można było wygodnie się przesiąść.

✅Do końca roku korzystanie z autobusów ŁKA będzie bezpłatne.

✅Rozkład jazdy ma zostać opublikowany w przyszłym tygodniu, wtedy też pojawi się na przystankach.

✅W prezentacji oferty komunikacyjnej i autobusów uczestniczyli także poseł Marek Matuszewski, przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego Zbigniew Linkowski, radni Rady Miejskiej w Ozorkowie, wójt gminy Parzęczew Ryszard Nowakowski, przedstawiciele mediów oraz mieszkańcy.

✅Więcej informacji (m.in. cennik) na https://lka.lodzkie.pl/Po-drodze-z-koleja-linia-LA6…/…