Współpraca Zagraniczna

Vysoké Mýto

color-rgbPaństwo: Republika Czeska
Powierzchnia: 29,59 km2
Liczba ludności: 12.287 mieszkańców
Data podpisania umowy o współpracy: 22 marca 2013 r.

 

Vysoké Mýto jest jednym z najstarszych i najważniejszych miast województwa pardubickiego. Miasto leży około 18 km od miasta wojewódzkiego Ústí nad Orlicí. Przez Vysoké Mýto przebiega linia kolejowa, przecina je ruchliwa trasa nr 35/1, w pobliżu znajduje się także lotnisko. Historyczne centrum miasta jest objęte ochroną  i stanowi miejską strefę zabytków.

Vysoké Mýto zostało założone w 1262 roku przez króla Przemysława Otokara II jako jedno z głównych centrów handlowych przy skrzyżowaniu Czech i Moraw, na tzw. Szlaku Trstenickim.

Od czasów założenia miasta do współczesności zachował się regularny plan miasta z rynkiem centralnym, który jest największym kwadratowym rynkiem tego typu w Czechach. W zabytkowym centrum zachował się gotycki kościół św. Wawrzyńca, dzwonnica z XVI w., zabytkowe bramy i baszty.

Vysoké Mýto może pochwalić się mnóstwem parków i sadów. Całoroczna oferta imprez kulturalnych i sportowych w mieście jest niezwykle bogata.

W pierwszej połowie XX w. Vysoké Mýto zyskało rozgłos dzięki firmie motoryzacyjnej Carrosseria Sodomka. Obecnie przemysł samochodowy w mieście reprezentuje słynny producent autobusów Iveco i samochodowy tor doświadczalny.

251px-Upplands-Bro_City_Arms_svgPaństwo: Królestwo Szwecji
Powierzchnia: 236 km2
Liczba ludności: 24.353 mieszkańców
Data podpisania umowy o współpracy: 16 czerwca 2008 r.

 

Gmina Upplands-Bro – gmina położona, we wschodniej części Królestwa Szwecji, ok. 21 km od  jeziora Melar i archipelagu ok. 50 wysp.  Siedzibą władz jest Kungsängen.

Na terenie gminy Upplands-Bro istnieje kilkanaście rezerwatów przyrody. Corocznie w gminie odbywają się wydarzenia kulturalne m.in. impreza dla dzieci KungKalaset w trakcie której odbywa się parada kapeluszy czy konkurs na najdłuższe ciasto.

Gmina słynie z pól golfowych. Cztery największe to: Bro-Hof Slott, Bro-Balsta Golfklubb, Kungsängen Golf AB i Sofielund Golfklubb.

Na terenie Gminy znajduje się wiele zabytkowych kościołów z okresu średniowiecza, czy ruiny zamku św. Eryka.

Comune di Popoli

comuni_popoli

Państwo: Republika Włoska
Powierzchnia: 34 km2
Liczba ludności:  5.584 mieszkańców
Data podpisania karty partnerstwa: 11 lutego 2006 r.

 

Miasto i gmina leżące w prowincji Pescara w Abruzji. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z 1016 roku. Miasto zostało dwukrotnie zniszczone, podczas walk wojennych.

W regionie znajduje się wiele zabytków, m.in.: Opactwo San Clemente w Casauria zbudowane w XII wieku, Kościół San Francesco z XV w., La Taverna Ducale Cantelmo z XIV w. Na terenie gminy istnieje rezerwat przyrody Sorgenti del Pescara. W mieście odbywają się wydarzenia kulturalne m.in. rekonstrukcja historyczna Certame de la Balestra. Dies Nundinarum, czy festiwal krewetek i pstrągów.

Miasto Popoli zostało odznaczone „Srebrnym Medalem Zasługi Obywatelskiej” (Medaglia d’argento al. Merito civile).