Skwer przyjazny naturze

Kwietna łąka, wyremontowane ścieżki, nowe ławki i tablica edukacyjna – tak ma wyglądać skwer przy ul. Nowy Rynek w ramach realizacji projektu Zielona edukacja, na który miasto pozyskało 150 tys. zł z budżetu Województwa Łódzkiego. Środki zostały przekazane z programu „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski” – „Ogrody przyjazne naturze” dzięki zaangażowaniu wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Łódzkiego Zbigniewa Linkowskiego.

Prace związane z realizacja I etapu inwestycji rozpoczną się jesienią tego roku. W południowej części zieleńca przy ul. Nowy Rynek zaplanowano pielęgnację istniejącej roślinności, podświetlenie kilku drzew, stworzenie „zielonej ścianki” i łąki kwietnej. Do nasadzeń wykorzystane zostaną głównie rodzime gatunki roślin, odporne na krótkotrwałą suszę, szkodniki i mróz, w tym rośliny miododajne: jarzębina burka szczepiona, barbula, tawuła szara, pęcherznica Little Angel, róża okrywowa marathon, tawuła goldmound, tawuła albiflora, perovskia, przetacznikowiec, kocimiętka, werbena patagońska, jeżówka powpow, trzcinnik ostrokwiatowy;

Na skwerze pojawią się nowe ławki, stół do gry w tenisa stołowego i miejsce do gry w klasy, nowe kosze na śmieci i pojemniki na psie odchody, budki dla ptaków i domki dla owadów. Ścieżki zostaną zmodernizowane. Zostanie także stworzony kącik do prowadzenia zajęć przyrodniczych.

Rewitalizacja roślinności i powstanie strefy rekreacyjnej mają na celu stworzenie w centrum miasta miejsca, w którym będzie można odpocząć, poobserwować przyrodę, ale też zagrać w tenisa stołowego lub w „klasy”.

Pozostała – północna część skweru, zostanie zrewitalizowana w ramach II etapu projektu w późniejszym terminie.