Niepodległa w filatelistyce i numizmatyce

10 maja, w ramach miejskich obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, w Izbie Historii Miasta Ozorkowa odbył się wernisaż wystawy „Drogi do Niepodległej w zbiorach filatelistycznych”. Burmistrz Miasta Ozorkowa Jacek Socha dokonał uroczystego otwarcia. Prezentowane zbiory, to nie tylko znaczki, ale także pocztówki, monety, banknoty i medale ukazujące historię Polski, a w szczególności jej drogę do wolności. Zaprezentowana ekspozycja pochodzi ze zbiorów seniorów i juniorów Ozorkowskiego Koła Polskiego Związku Filatelistów (Włodzimierza Kacprzaka, Wiesława Dobrowolskiego, Zbigniewa Leśniewskiego, Mateusza Kowalskiego, Jana Cholewczyńskiego, Alicji Bajor, Adama Szamałka, Mateusza Nolbrzaka, Macieja Kacprzaka) oraz Młodzieżowego Koła Filatelistycznego działającego przy Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Łękawie k/Bełchatowa (Jakuba Banasika, Wiktora Bryły, Mateusza Lewandowskiego – opiekun Janusz Biegański).

Na wystawie wśród przybyłych gości, w tym członków Zarządu Okręgu PZF w Łodzi w osobach: prezesa Stanisława Dacyka, sekretarza Arkadiusza Rejtera, skarbnika Piotra Szymczaka, przedstawicieli Poczty Polskiej Marioli Nitki (naczelnik Poczty Łódź 4) oraz Michała Jaborskiego (regionalny koordynator ds. filatelistyki okręgu łódzkiego) oraz mieszkańców i pasjonatów, odbyło się wręczenie srebrnej odznaki honorowej Zbigniewowi Leśniewskiemu i brązowych odznak młodzieżowych PZF dla juniorów z Ozorkowa i Łękawy. Pośród wręczanych odznak i dyplomów znalazły się także okolicznościowe znaczki z postaciami Ignacego J. Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego oraz wizerunkiem rewii oddziałów „Błękitnej Armii” na Rynku w Ozorkowie z 1919 roku. Na zakończenie najmłodszym uczestnikom wystawy w Izbie Historii Miasta Ozorkowa rozdano drobne upominki filatelistyczne.

Część przedstawionej ekspozycji, przed miejskim wernisażem, była prezentowana (23 kwietnia) w Instytucie Europejskim w Łodzi podczas wystawy „W drodze do niepodległości”, którą uroczyście otworzył wicepremier prof. Piotr Gliński Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na tamtejszym wernisażu znalazły się zbiory filatelistyczne Wiesława Dobrowolskiego pt. „Polskie Zrywy Narodowe”, „Od Twórcy do Budowniczego Państwa Polskiego”, zbiory numizmatyczne Jana Cholewczyńskiego „Banknoty zaboru austriackiego, rosyjskiego oraz pruskiego”, „Banknoty złotowe okresu międzywojennego 1919-1936”.

Zainteresowanych zapraszamy do zwiedzania wystawy w terminie od 11 maja do 14 sierpnia, we wtorki i piątki 10.00-16.00. Grupy zorganizowane proszone są o kontakt telefoniczny pod nr. (042) 710 32 19 lub 662 515 821. Zapraszamy na spotkania filatelistyczne w pierwszy i trzeci wtorek każdego miesiąca 15.00-17.00, w MOK w Ozorkowie, ul. Wyszyńskiego 43a.

Szymon Bajor
Fot. Andrzej Staniewski