Ławeczki, leżaki, stół do gry w tenisa stołowego i miejsce do gry w klasy, wyremontowane ścieżki, nowe nasadzenia roślin, pielęgnacja istniejącej roślinności, podświetlenie kilku drzew, stworzenie „zielonej ścianki”, nowe kosze na śmieci i na psie odchody, budki dla ptaków i domki dla owadów – tak ma wyglądać skwer przy ul. Nowy Rynek, zmodernizowany w ramach projektu „Ogrody przyjazne naturze”. Dziś, tj. 6 maja, burmistrz Jacek Socha złożył wniosek do Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi o dofinansowanie w 100 procentach rewitalizacji południowej części skweru (od torów tramwajowych w stronę osiedla). Koszt inwestycji to 150 tys. zł, zadanie ma być realizowane od lipca do grudnia 2022 r.
Działania, zaplanowane w ramach projektu ”Ogrody przyjazne naturze – Zieleniec przy ul. Nowy Rynek w Ozorkowie – etap I
Pielęgnacja istniejącej roślinności i nowe nasadzenia odporne na krótkotrwałą suszę, szkodniki i mróz
Remont ścieżek komunikacyjnych (nowe obrzeża, nowa kostka brukowa na części ścieżek, pozostałe będą utwardzone naturalnym kruszywem)
Podświetlenie korony wybranych drzew
Odnowienie istniejącej barierki(przy torach w celu stworzenia zielonej ścianki z roślin
Zastosowanie do nasadzeń głównie rodzimych gatunków roślin, w tym roślin miododajnych: jarzębina burka szczepiona, forsycja maree d`Or, barbula, tawuła szara, pęcherznica Little Angel, róża okrywowa marathon, tawuła goldmound, tawuła albiflora, perovskia, przetacznikowiec, kocimiętka, werbena patagońska, jeżówka powpow, trzcinnik ostrokwiatowy
Wdrożenie rozwiązań korzystnych dla ochrony przyrody (np. budki dla ptaków, wielogatunkowe mieszanki traw, nasiona łąki kwietnej)
Montaż nowych ławek i leżaków
Montaż koszy na śmieci i koszy na psie odchody
Stworzenie strefy rekreacyjnej, w której będzie można spędzić czas, grając w tenisa stołowego (w tym celu posadowiony zostanie nowy stół do gry) lub w wyrysowane na kostce kolorowe „klasy”.
Wszystkie przewidziane w ramach projektu działania obejmują uregulowanie kwestii ubytków w zieleni poprzez stworzenie wysepek zieleni pośród istniejącego drzewostanu. W projekcie na całym obszarze zostały zaplanowane rozwiązania poprawiające różnorodność biologiczną, wzbogacające zieleniec o gatunki dające pożytek owadom zapylającym.
Projekt jest skonstruowany w taki sposób, że będzie atrakcyjnym miejscem do spędzania wolnego czasu zarówno dla osób starszych, niepełnosprawnych jak i dla młodzieży i dzieci. W miejscu objętym zadaniem zamieszczona będzie tablica edukacyjna o bioróżnorodności obszarów zielonych.
Pozostała – północna część skweru, zostanie zrewitalizowana w ramach II etapu w późniejszym terminie.