Miasto zabrało psy ze schroniska w Wojtyszkach – zwierzęta są w Jasionce

Od kilku dni 13 bezdomnych psów z Ozorkowa przebywa w schronisku w Jasionce niedaleko Sokolnik. W najbliższych dniach pieski zostaną przygotowane do adopcji po przeprowadzeniu szczegółowych badań lekarskich i laboratoryjnych. 31 grudnia 2021 r. zwierzęta zostały zabrane przez pracowników Urzędu Miejskiego w Ozorkowie ze schroniska w Wojtyszkach. Powodem były wyniki interwencji i kontroli w Wojtyszkach, przeprowadzonych w listopadzie i grudniu 2021 r. pod nadzorem prokuratury na wniosek organizacji prozwierzęcych. Kontrole te wykazały, że warunki w Wojtyszkach, gdzie przebywało ponad 1,5 tysiąca psów z ponad 60 gmin z całej Polski, są nieodpowiednie dla zwierząt.

– Zaniepokoiły mnie wyniki tych interwencji, dlatego na początku grudnia zdecydowałem, by nie przedłużać umowy z tym schroniskiem – mówi burmistrz Jacek Socha – 14 grudnia wysłaliśmy zapytania ofertowe do kilku schronisk, nie uwzględniając Wojtyszek. W wyniku konkursu wybraliśmy Jasionkę; to dość nowe schronisko, powstałe w 2018 r., dobrze wyposażone, gdzie działa wielu wolontariuszy, z bardzo dobrymi wynikami adopcji zwierząt. Poza tym znajduje się blisko, co jest istotne dla mieszkańców Ozorkowa, którzy chcieliby adoptować psa czy kota, ale też ułatwia kontrolę społeczną oraz ze strony naszych urzędników.

W schronisku w Jasionce może przebywać 450 zwierząt, jednak nigdy nie ma pełnego obłożenia, gdyż bardzo wiele psów i kotów jest adoptowanych; w tamtym roku 150 zwierząt znalazło dom.

– Zachęcamy do adopcji; jeżeli osoba, która chce przygarnąć psa czy kota, spełnia warunki, staramy się jak najszybciej dopełnić wszelkich formalności – mówi Przemysław Skupiński właściciel schroniska w Jasionce – W tej chwili mamy 200 piesków i 30 kotów, opiekuje się nimi 8 pracowników i kilkunastu wolontariuszy. Trafiają do nas zwierzęta m.in. ze Zgierza, gminy Ozorków, gminy Głowno i teraz z Ozorkowa.

Psy przebywają w boksach, połączonych z wewnętrznymi, zadaszonymi wybiegami. Boksy są zimą ogrzewane, a wybiegi w ciepłe dni klimatyzowane, w kociarni jest podgrzewana podłoga. Jeśli pogoda na to pozwala, psy codziennie są wyprowadzone na wybiegi zewnętrzne na ok. 45 minut. Schronisko wyposażone jest w salę operacyjną, gabinet zabiegowy i salę pielęgnacyjną.

– Nasze schronisko znają dzieci i młodzież z ozorkowskich szkół i przedszkoli, ale też osoby prywatne, które przekazują nam karmę i zabawki dla zwierzaków, za co jesteśmy bardzo wdzięczni – dodaje Przemysław Skupiński.

13 psów z Ozorkowa, które przebywają w Jasionce, to zwierzęta kilkunastoletnie. Ich stan ogólny jest dość dobry, ale więcej będzie wiadomo na temat ich zdrowia po przeprowadzeniu szczegółowych badań. Jak zapewnia właściciel, w ciągu najbliższych dni zdjęcia i informacje na temat piesków zabranych z Wojtyszek znajdą się na stronie: https://schroniskojasionka.pl/