Miejskie Obchody Święta Wojska Polskiego

SONY DSC

Obchody Święta Wojska Polskiego w Ozorkowie odbyły się tradycyjnie na Placu Jana Pawła II z udziałem żołnierzy Jednostki Wojskowej w Leźnicy Wielkiej i Orkiestry Dętej z Góry św. Małgorzaty.

Po uroczystej polowej mszy świętej, celebrowanej przez ks. proboszcza Zbigniewa Kaczmarkiewicza, burmistrz Jacek Socha mówił m.in. o poświęceniu polskich żołnierzy w walkach o wolność na przestrzeni dziejów, a także o tym, jak ważne jest zachowanie pamięci historycznej oraz kultywowanie tradycji i symboli dla zachowania tożsamości narodowej.

Zgromadzeni na placu Jana Pawła II wysłuchali też wystąpienia posła na sejm Marka Matuszewskiego, który podkreślał rolę Wojska Polskiego oraz zaangażowanie, waleczność i niezłomność polskich żołnierzy w obronie Ojczyzny.

Następnie został odczytany Apel Poległych, żołnierze oddali salwę honorową ku czci bohaterów i patriotów, a delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą Obrońców Ojczyzny w latach 1918 – 1920.

Poza wojskowymi, parlamentarzystami i samorządowcami, w uroczystości uczestniczyli także przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej, organizacji pozarządowych, placówek oświatowych, instytucji kultury i firm z terenu miasta oraz mieszkańcy.

Uroczystość zakończył przemarsz żołnierzy z Leźnicy Wielkiej, pocztów sztandarowych oraz przejazd Szwadronu Kolarzy Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich w Ozorkowie.