KOMUNIKAT NADZWYCZAJNY

W związku z wystąpieniem w dniu 25.05.2018r. ok. godz. 23:00 pożaru magazynu odpadów na terenie byłych zakładów Boruta w Zgierzu, przy ul. Kwasowej doszło do uwolnienia do atmosfery dużej ilości substancji pochodzących ze spalania odpadów komunalnych.

Obecnie trwa systematyczne dogaszanie pogorzeliska, ale nadal uwalniane są do atmosfery substancje będące wynikiem spalania odpadów, w tym dużej ilości tworzyw sztucznych. Na miejscu akcji działa ciężki sprzęt, pogorzelisko jest rozgarniane. W związku z tym zadymienie będzie miało charakter impulsowy wynikający z etapowania akcji gaśniczej. W nocy zmniejszyły się emisje substancji do powietrza, co miało wpływ na poprawę sytuacji mimo gorszych warunków rozpraszania zanieczyszczeń.

W rezultacie działań gaśniczych unos smugi spalin nad poziom terenu będzie co raz mniejszy. Szacuje się, że przy obecnym tempie prac, zakończenie akcji gaśniczej nastąpi wieczorem we wtorek/środę.

Informujemy, że obecnie zasięg smugi spalin uległ radykalnemu zmniejszeniu. Obecnie największa koncentracja substancji w niskich warstwach powietrza może wystąpić we wschodniej części gminy Aleksandrów Łódzki, w okolicach miejscowości Brużyca i będzie stopniowo przesuwać się w kierunku ogniska pożaru.

Na szlaku smugi spalin znajdują się następujące miejscowości we wschodniej i centralnej części gminy Aleksandrów Łódzki, w tym: Aleksandrów Łódzki, Kolonia Brużyca, Brużyczka Mała, Brużyczka Księstwo, Karolew, Stary Adamów, Nowy Adamów, Łobódź, Sanie, Zgniłe Błoto, Wola Grzymkowa, Budy Wolskie, Rąbień AB, Rąbień, Ruda-Bugaj, Nakielnica, Jastrzębie Górne (patrz załączona mapa).
Lista ta będzie ulegać systematycznemu zmniejszeniu.

Na powyższym obszarze możliwe jest odczuwanie uciążliwości zapachowej, miejscowo zadymienie. Od godzin porannych należy spodziewać się lepszych warunków rozpraszania substancji emitowanych z pogorzeliska, w związku ze wzrostem turbulencji w atmosferze i rozwojem ruchów konwekcyjnych wraz z nagrzewaniem się podłoża od promieni słonecznych.

Na wymienionych wyżej obszarach należy ograniczyć wietrzenie mieszkań oraz przebywanie na otwartej przestrzeni, zwłaszcza dzieci oraz osób chorych na choroby górnych dróg oddechowych, kobiet w ciąży i osób starszych.

Stacja pomiarowa w Zgierzu przy ul. Mielczarskiego 1 (wschodnia część miasta) w dalszym ciągu nie wykazuje wzrostu poziomu substancji w powietrzu (patrz załączona tabela).

 Miejscowości w których w dniu 28 maja może pojawić się smuga spalin z pożaru magazynu odpadów w Zgierzu

Wyniki pomiarów zanieczyszczenia powietrza na stacji w Zgierzu przy ul. Mielczarskiego 1: