Linia 46 nie będzie likwidowana – zostanie zawieszona, będą kursować autobusy zastępcze Z46

Linia tramwajowa 46 zostanie zawieszona 4 lutego; od tego dnia między Łodzią i Ozorkowem kursować będą autobusy komunikacji zastępczej Z46. Powodem zawieszenia kursowania tramwaju jest zły stan techniczny sieci trakcyjnej; wynika to z ekspertyzy wykonanej przez MPK i przedstawionej władzom Łodzi, Zgierza, gminy Zgierz i Ozorkowa 25 stycznia 2018 r.

Na dzisiejszym (tj. 29 stycznia) spotkaniu z dziennikarzami w Urzędzie Miasta Łodzi, samorządowcy, m.in. burmistrz Jacek Socha, zapewnili, że wspólnie podejmą działania w celu remontu linii i utrzymania tramwaju 46.

Kompleksowa modernizacja wiąże się z ogromnymi kosztami, dlatego samorządowcy będą zabiegać o środki unijne, przy czym liczą na wsparcie ze strony władz województwa i ministerstwa rozwoju. Ozorków jest gotowy przeznaczyć środki zarówno na doraźny remont linii, jak i zabezpieczyć znaczne kwoty w budżecie miasta jako wkład własny przy kompleksowej modernizacji.

 Jako miasto jesteśmy gotowi w każdej chwili, choćby dziś, desygnować środki niezbędne do przeprowadzenia remontu linii w granicach Ozorkowa w wymaganym przez MPK zakresie – mówił burmistrz Jacek Socha – Dla mnie priorytetem jest zachowanie linii tramwajowej i jako burmistrz Ozorkowa zawsze byłem i cały czas jestem w stanie zrobić wszystko, by linię 46 zachować.

13 lutego w siedzibie MPK odbędzie się kolejne spotkanie z udziałem samorządowców, na którym zostaną ustalone szczegóły finansowania i przebiegu modernizacji linii 46.

Od 4 lutego zawieszeniu ulegnie także linia tramwajowa 45.

Autobusy zastępcze kursować będą na trasach:

  • Linia Z45: Radogoszcz Wschód – Zgierz, Plac Kilińskiego
  • Linia Z46: Radogoszcz Wschód – Ozorków, Konstytucji 3 Maja.

Jak informuje Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi, autobus Z46, który będzie miał w Łodzi krańcówkę przy ul. Świtezianki (Radogoszcz Wschód), dojedzie do Ozorkowa w 40 minut. W kierunku Ozorkowa będą jeździć dwa autobusy Z46 na godzinę. Zachowane zostaną kursy nocne; połączenie skomunikowane będzie na krańcówce przy ul. Świtezianki z nocnym autobusem linii N2. Już wkrótce na stronie internetowej MPK Łódź pojawią się rozkłady jazdy Z45 i Z46.

W Łodzi na ul. Zgierskiej przy ul. Brzoskwiniowej zostanie zorganizowany nowy przystanek dla autobusów Z46 i Z45. W związku z zawieszeniem tramwajów nr 45 i 46 zwiększy się częstotliwość kursowania tramwaju nr 4, który będzie jeździł dwa razy częściej. Tramwaj nr 17 będzie jeździć przez cały tydzień, a linia nr 15 zostanie wydłużona na Stoki.